Przejdź do głównej treści
Facebook Instagram Youtube BIP BIP
Wysoki kontrast Kontrast A+ Duża czcionka Czcionka
  • środa, 05 września 2018

Festiwal Integracja Ty i Ja

W ramach Festiwalu "Integracja Ty i Ja"   jak co rok jesteśmy organizatorem Małego "Festiwalu TY i Ja"


Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja w 2018 r. odbywa się po raz piętnasty. Przez ponad dekadę zdążył przetrzeć szlaki tematowi niepełnosprawności w mediach, kulturze, przestrzeni społecznej, nie tylko koszalińskiej, ale również polskiej i europejskiej, będąc inspiracją dla kilkudziesięciu podmiotów organizujących równoległe do głównej edycji Małe Festiwale Ty i Ja w ponad trzydziestu miejscowościach. Pięciokrotnie gościli w Parlamencie Europejskim i Londynie, a w 2015 r. także we Włoszech, Hiszpanii, Chorwacji i na Litwie. Festiwal ma na celu integrację przez sztukę: przede wszystkim filmową, choć w programie festiwalu swoje miejsce mają też inne jej dziedziny: muzyka, teatr, fotografia, plastyka, a w ostatnich latach performance i happening. Oto filmy, które będzie można obejrzeć w Centrum w ramach Małego Festiwalu. Wszystkie filmy w wersji zwykłej i z audiodeskrypcją
  1.  Luis, Luis, reż. José Carlos Castaño, Hiszpania 2015, 11 min.
Luis to wyjątkowa osoba. Ma w sobie magię, radość, współczucie i umiejętności, które może rozwijać w swoim codziennym życiu oraz na arenie sportowej. 
  1. Nie ukryjesz się przed prawdą (You Can’t Hide From The Truth), reż. Amaru Ardonis Amasi, Zimbabwe, Wielka Brytania 2016, 29 min.
Film jest muzyczną historią rodziny żyjącej w czasach kryzysu ekonomicznego i politycznego. Chłopiec i jego ojciec próbują wiązać koniec z końcem na ulicach Zimbabwe. Ich relacja zostaje wystawiona na próbę, gdy ojciec podąża za muzycznymi marzeniami z przeszłości, mogącymi wpłynąć na przyszłość syna. 
  1. Oko Minotaura (The Eye of the Minotaur), reż. Borislav Kolev, Bułgaria 2017, 45 min.
Dennis jest 18 - letnim chłopakiem, który pragnie miłości, rodziny oraz sukcesu zawodowego. Urodził się niewidomy ale nie przeszkadza mu to w osiąganiu celów. Trenuje różne sporty, dużo czyta, wypracował sobie nawet sposób na oglądanie filmów, ale jego największym marzeniem jest zostać rzeźbiarzem.
  1. Zabrudzone róże (Dirty Roses), reż. Petra Terzi, Grecja 2016, 6 min.
Film o sile ducha osób z niepełnosprawnością i zarazem uchodźców uciekających przed wojną. Obawa, miłość i wola życia składają się powiedzenie: „co nas nie zabije to nas wzmocni”.
  1. Dwa światy (Two Worlds), reż. Maciej Adamek, Polska 2016, 52 min.
Portret rodziny, w której rodzice są głuchoniemi. 12-letnia Laura jest naszym przewodnikiem po ich życiu. Życiu nietypowym, a zarazem zwyczajnym, jak życie każdej rodziny.
  1. Na szczęście (Fortunately), reż. Piotr Januszkiewicz, Polska 2017, 23 min.
Film opowiedziany z perspektywy młodszego brata. Piotr przedstawia Michała, i jego perypetie o pogoni za szczęściem i miłością. Michał kocha samochody i szybką jazdę. Nie zwalnia nawet po wypadku, do którego doszło, gdy wracał z pierwszej randki z Agnieszką. Zaraz później – ku niezadowoleniu rodziców – kupuje kolejne auto, by móc odwiedzać kobietę swoich marzeń. Rozbicie samochodu i spotkanie właściwej osoby, to nie koniec przygody, a dopiero jej początek.
  1. Niebo jest wszędzie niebieskie (The Sky is Blue Everywhere), reż. Gina Wenzel, Niemcy 2016, 27 min.
U Marka zdiagnozowano stwardnienie rozsiane. Zrozpaczony, nie wie jak i kiedy powiedzieć o tym swojej dziewczynie Sophie.     Poniżej link do Filmów  konkursowych festiwalu http://www.integracjatyija.pl/pl/festiwal-2018/filmy Filmy wyświetlane są również w kinach w całej Polsce, sprawdźcie może mieszkacie w tej miejscowości. http://www.integracjatyija.pl/pl/festiwal-2018/2-dni-z-eff-integracja-ty-i-ja