W ramach Festiwalu "Integracja Ty i Ja" jak co rok jesteśmy organizatorem Małego "Festiwalu TY i Ja"

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja w 2018 r. odbywa się po raz piętnasty. Przez ponad dekadę zdążył przetrzeć szlaki tematowi niepełnosprawności w mediach, kulturze, przestrzeni społecznej, nie tylko koszalińskiej, ale również polskiej i europejskiej, będąc inspiracją dla kilkudziesięciu podmiotów organizujących równoległe do głównej edycji Małe Festiwale Ty i Ja w ponad trzydziestu miejscowościach. Pięciokrotnie gościli w Parlamencie Europejskim i Londynie, a w 2015 r. także we Włoszech, Hiszpanii, Chorwacji i na Litwie. Festiwal ma na celu integrację przez sztukę: przede wszystkim filmową, choć w programie festiwalu swoje miejsce mają też inne jej dziedziny: muzyka, teatr, fotografia, plastyka, a w ostatnich latach performance i happening.
Oto filmy, które będzie można obejrzeć w Centrum w ramach Małego Festiwalu.
Wszystkie filmy w wersji zwykłej i z audiodeskrypcją
- Luis, Luis, reż. José Carlos Castaño, Hiszpania 2015, 11 min.
Luis to wyjątkowa osoba. Ma w sobie magię, radość, współczucie i umiejętności, które może rozwijać w swoim codziennym życiu oraz na arenie sportowej.
- Nie ukryjesz się przed prawdą (You Can’t Hide From The Truth), reż. Amaru Ardonis Amasi, Zimbabwe, Wielka Brytania 2016, 29 min.
Film jest muzyczną historią rodziny żyjącej w czasach kryzysu ekonomicznego i politycznego. Chłopiec i jego ojciec próbują wiązać koniec z końcem na ulicach Zimbabwe. Ich relacja zostaje wystawiona na próbę, gdy ojciec podąża za muzycznymi marzeniami z przeszłości, mogącymi wpłynąć na przyszłość syna.
- Oko Minotaura (The Eye of the Minotaur), reż. Borislav Kolev, Bułgaria 2017, 45 min.
Dennis jest 18 - letnim chłopakiem, który pragnie miłości, rodziny oraz sukcesu zawodowego. Urodził się niewidomy ale nie przeszkadza mu to w osiąganiu celów. Trenuje różne sporty, dużo czyta, wypracował sobie nawet sposób na oglądanie filmów, ale jego największym marzeniem jest zostać rzeźbiarzem.
- Zabrudzone róże (Dirty Roses), reż. Petra Terzi, Grecja 2016, 6 min.
Film o sile ducha osób z niepełnosprawnością i zarazem uchodźców uciekających przed wojną. Obawa, miłość i wola życia składają się powiedzenie: „co nas nie zabije to nas wzmocni”.
- Dwa światy (Two Worlds), reż. Maciej Adamek, Polska 2016, 52 min.
Portret rodziny, w której rodzice są głuchoniemi. 12-letnia Laura jest naszym przewodnikiem po ich życiu. Życiu nietypowym, a zarazem zwyczajnym, jak życie każdej rodziny.
- Na szczęście (Fortunately), reż. Piotr Januszkiewicz, Polska 2017, 23 min.
Film opowiedziany z perspektywy młodszego brata. Piotr przedstawia Michała, i jego perypetie o pogoni za szczęściem i miłością. Michał kocha samochody i szybką jazdę. Nie zwalnia nawet po wypadku, do którego doszło, gdy wracał z pierwszej randki z Agnieszką. Zaraz później – ku niezadowoleniu rodziców – kupuje kolejne auto, by móc odwiedzać kobietę swoich marzeń. Rozbicie samochodu i spotkanie właściwej osoby, to nie koniec przygody, a dopiero jej początek.
- Niebo jest wszędzie niebieskie (The Sky is Blue Everywhere), reż. Gina Wenzel, Niemcy 2016, 27 min.
U Marka zdiagnozowano stwardnienie rozsiane. Zrozpaczony, nie wie jak i kiedy powiedzieć o tym swojej dziewczynie Sophie.
Poniżej link do Filmów konkursowych festiwalu
http://www.integracjatyija.pl/pl/festiwal-2018/filmy
Filmy wyświetlane są również w kinach w całej Polsce, sprawdźcie może mieszkacie w tej miejscowości.
http://www.integracjatyija.pl/pl/festiwal-2018/2-dni-z-eff-integracja-ty-i-ja