Konferencja dla osób chorych na stwardnienie rozsiane SM....i co z tego? w Gdańsku - Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego 2024
W związku z tegorocznymi obchodami Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego Piotr Misztak Prezes Zarządu SM Spółka z o. o. oraz dr Renata Rautszko Dyrektor medyczny SM Spółka z o. o. wraz ze specjalistami z Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie w dniach 18-19.05 br. wzięli aktywny udział w największej konferencji w Polsce dla osób chorych na stwardnienie rozsiane pt.: SM…i co z tego?zorganizowanej przez fundację StwardnienieRozsiane.Info w Gdańsku.
Specjaliści z Centrum Rehabilitacji SM w ramach wydarzenia zostali zaproszeni do udziału w debacie ekspertów z zakresu fizjoterapii w SM, przeprowadzili dwa warsztaty dla osób z SM, które dotyczyły kompleksowej rehabilitacji w stwardnieniu rozsianym – oddziaływania różnych terapii na proces neuroplastyczności układu nerwowego człowieka oraz rehabilitacji funkcji poznawczych – treningu psychomotorycznego, a także obsługiwali punkt informacyjno-konsultacyjny dotyczący rehabilitacji w stwardnieniu rozsianym oraz działalności SM Spółka z o. o.
Była to również okazja do spotkań i wymiany doświadczeń z różnymi specjalistami z zakresu stwardnienia rozsianego między innymi z profesorem Bartoszem Karaszewskim, który jest czołowym neurologiem w Polsce w zakresie leczenia chorych z SM. Warto dodać, że już w najbliższym czasie profesor Bartosz Karaszewski odwiedzi Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie
W tym roku głównym tematem Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego jest – Diagnoza SM a hasłem przewodnim Moja diagnoza SM.
Bardzo istotna w chorobie stwardnienia rozsianego jest szybka i prawidłowo przeprowadzona diagnoza. W początkowym etapie niezbędna do tego jest odpowiednia świadomość społeczna na temat pierwszych objawów SM, które powinny zaniepokoić i skłonić każdego z nas do konsultacji z lekarzem rodzinnym, który w zależności od występujących objawów skieruje na specjalistyczne badania do lekarza neurologa.
Do najczęstszych pierwszych objawów stwardnienia rozsianego należą: zawroty głowy, problemy z utrzymaniem równowagi, poczucie przemęczenia, powtarzające się uczucie sztywności lub osłabienia mięśni, zmiany czucia w kończynach lub na twarzy, drętwienie kończyn lub pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego oraz inne zaburzenia wzroku.
Rozpoznanie SM w Polsce jest możliwe do przeprowadzenia między innymi w ramach szpitalnego oddziału neurologicznego – najczęstszymi badaniami niezbędnymi do postawienia diagnozy SM jest badanie neurologiczne, rezonans magnetyczny głowy i rdzenia kręgowego, badanie potencjałów wywołanych -wzrokowych oraz analiza płynu mózgowo-rdzeniowego.
Wzrost świadomości w zakresie SM uwrażliwia ludzi na wczesne objawy stwardnienia rozsianego i skłania ich do poszukiwania przyczyn swoich dolegliwości, postawienia szybkiej diagnozy i rozpoczęcia terapii już w początkowym etapie choroby co pozytywnie rokuje na przyszłość każdej osoby z SM